How Keeping a Clean/Organized Home Can Actually Save You Money!

Posted on

How Keeping a Clean/Organized Home Can Actually Save You Money, Cleaning Tips, Organization Tips, Money Saving Tips, How to Save Money, Money Saving Ideas

How Keeping a Clean/Organized Home Can Actually Save You Money!

How many times have you stared solemnly into the sink full of dishes around dinner time while your stomach growled in anticipation? If you are like me, you have done this quite of few times and the hunger and tiredness just over took the urge to wash the dishes and make dinner. Around these times it seemed as though my stomach would scream “FAST FOOD!” and I would reluctantly give in.

This can get you into big trouble! If you give in to the temptation at least once, you are bound to make it a habit and that is not good for your health or your wallet! Having clean dishes is a great motivator to make wonderful home cooked stock pile meals!

Stress free way to always have clean dishes:

Unless you make a gourmet meal every night, you probably don’t dirty up a ton of dishes for just one dinner. I find it easiest to “clean while you cook”. This means while you are preparing your meal, put away stuff as you use it and rinse out the dishes when you are done using them. If you don’t have a dishwasher you could load up the sink with hot soapy water and just place the dishes you are done with in there so they are ready for you. This will make the task of doing the dishes a lot easier when you get to it. Also you can have your family help out by rinsing off their dishes and placing them in the sink when they are done eating. This way after dinner you should be able to just load the dishwasher or wash the dishes you placed in the soapy water in a matter of just 5-10 minutes. Less mess, less stress, and next time you go to make dinner you won’t have a sink full of dirty dishes persuading you to spend your hard earned money on fast food!

Have you ever been searching for something in your home that you need and just can’t find it? You just know that you had one before, but can’t find it anywhere! If you are like me, you end up assuming that you lost it or don’t have it anymore so you go out and buy a new one. This happened to me just the other day when my husband told me that he needed a pair of warm winter gloves since the weather was getting much cooler. I would have sworn that he had a pair last year, but since we couldn’t find it anywhere in the house I started researching sales to get him a good pair. Two weeks later when we were packing up our house to move to a new place we found an unlabeled box that was tucked away in the basement that held 5 pairs of winter gloves! We apparently hadn’t looked hard enough, but we wouldn’t have had to if we kept our things more organized!

Organization tips:

I absolutely LOVE storage tubs and storage drawers! They last a long time, come with secure lids, are affordable, and come in funky colors! Wal-Mart has great selections of storage tubs and drawers at really affordable prices all year round. The special colored ones (such as orange, or red and green) also tend to go on sale around the holidays. These work great for storing things such as winter/summer clothes, holiday decorations, scrap booking materials, other craft items, and much more. They can also easily be stacked away in a corner, closet, or basement so that they don’t clutter your home. I just label these with some masking tape and a permanent marker so that I know what each tub contains. The storage drawers are great for organizing little items such as sewing materials, recipes, and more. The new place that we recently moved into did not have a lot of shelf space in the closets and since I got rid of my dresser that was falling apart; I really had nowhere to put my underwear, socks, and bras. A hot pink 3-storage drawer that I placed in the bottom of my closet that only cost $15 worked out perfect!

Once you start organizing all of your extra items and there is a place for everything and everything is in its place you will start to notice that you know exactly where everything is and don’t have to run out and break your wallet to buy more of what you already have somewhere!

Another great tip:

Cleaning and organizing can be really tiring, especially after coming home from a long day of work. I know when I came home from working all day I just wanted to plop down on the couch and never get up again! However, it did not feel as relaxing to come home to a dirty home, and just the thought of cleaning it made me more tired and stressed out.

This is when I started the “15 minute tidy”. Every day, whether in the morning or evening, I would take just 15 minutes to pick up the stuff lying around, straighten out the counters and tables, and put things in their places. 15 minutes isn’t enough to tire you out, but it is just enough to get things put away so that your home looks and feels clean. This way you can relax in an organized home and when it comes time to really clean, you won’t have to pick up as much and can just focus on the cleaning part rather than the tidying part.

I was reluctant to try these tips at first, but now it has become part of my daily routine and really makes my days less stressful and helps me to spend less money! I hope these tips can work the same way for you!


Saving Money on Groceries: Our Goto Cheap Meals List

Posted on

Saving Money on Groceries: Our Goto Cheap Meals List, Grocery Shop on a Budget, Cheap Meals, Recipes, Save Money on Groceries, Save on Groceries

Saving Money on Groceries: Our Goto Cheap Meals List

It is a rare occurrence, but once and a while there won’t be a lot of good sales in the ads and/or not a lot of great coupons to use to save money at the store. When this happens I utilize my list of Goto Cheap Meals.
This is a list I have compiled of meals that include ingredients which are always fairly cheap no matter if they are on sale or not.

Beans and Rice: mix any of your favorite beans with your favorite rice. Add seasonings, salsa, etc. to add some more flavor. For our family of 3 this only costs about a total of $2, or $0.67 per person.

Beans and Weenies: mix chili beans with chopped up hot dogs. For our family of 3 this only costs about a total of $2.75 or $0.92 per person. We like to use the all turkey nitrate free dogs which cost a bit more but they are more healthy. We buy 2 cans of beans and then use 1 can and half a package of hot dogs for each meal.

Breakfast for Dinner: this can mean eggs and toast, pancakes, biscuits and gravy etc. Eggs are very cheap and so is bread and pancake mix. We usually go the eggs and toast route which only runs us about $1.03 total or only $0.35 per person.

Tortilla Pizza Roll-ups: tortillas, pizza sauce, cheese, and whatever toppings you like. Veggies are the cheapest toppings. You just put the sauce, cheese and toppings on the tortillas and bake until cooked through. Then you can eat them as is, or roll them up. For our family of 3 this only costs about a total of $5 or just $1.67 per person. (cost is based on using turkey pepperoni for the topping)

Stir Fry: veggies are always the cheap way to go. Most stores sell bags of frozen already chopped stir fry veggies that are ready to dumb in the skillet. The bags are usually no more than 3 dollars. We cook these with a bit of soy sauce or teriyaki sauce and serve it over rice. For our family of 3 this only costs about a total of $5 or just $1.67 per person.

Grilled Cheese & Tomato Soup: bread, sliced cheese and a can of soup. These meal is most likely a comfort food from your childhood. For our family of 3 this only costs about a total of $3.32 or just $1.12 per person.

Chili: we use tomato juice, ground beef, chicken, turkey or pork (whatever is the cheapest at the time), chili beans and seasonings. We serve it with cinnamon rolls or even cheaper, crackers. For our family of 3 this only costs about a total of $8 or just $1.33 per person. (makes about 6 bowls. cost is based on serving with cinnamon rolls)

Pasta: noodles are always super cheap and you can add veggies, meat, beans, or anything you like to it and mix it with your choice of sauce. Lately I have been using tomato sauce and spinach so I will base the cost on that. For our family of 3 this only costs about a total of $5 or just $0.83 each. (makes about 6 servings)

Chicken Tacos: cook about 4 chicken breasts in the crock pot on high all day with a jar of salsa. Shred and put in tortillas. For our family of 3 this only costs about a total of $5.50 or just $1.83 each.

Tuna Melts: put tuna on toast and melt a piece of cheese on top. For our family of 3 this only costs about a total of $3.32 of $1.12 per person.

6 Can Soup: 2 cans of chicken broth, 1 can of chili beans, 1 can of corn, 1 can of diced tomatoes, 1 can of tomato soup. Mix it all together and voila! you have soup. For our family of 3 this only costs about a total of $3 or just $1 per person.

Stroganoff: noodles, ground beef or turkey and 2 cans of cream of mushroom soup. For our family of 3 this only costs about a total of $3 or just $1 per person.

Mac & Weenies: mac & cheese is only about $1 a box. (we like to use the organic mac & cheese from Trader Joe’s which is just $0.99 and no added butter is needed!) add some chopped up hot dogs and you have a hearty meal! For our family of 3 this only costs about a total of $2 or just $0.67 per person. (we like to use the all turkey nitrate free dogs so the cost reflects that)

Beefy Mac: mac & cheese is only about $1 a box. (we like to use the organic mac & cheese from Trader Joe’s which is just $0.99 and no added butter is needed!) add some ground beef or turkey and you have a hearty meal! Four our family of 3 this only costs about a total of $2.25 or just $0.75 per person.

Messy Lasagna: mini lasagna noodles (any smaller noodles will do), tomato sauce and cottage cheese. (you can add meat or veggies if you wish) For our family of 3 this only costs about a total of $2.50 or just $0.83 per person. 


Saving Money on Groceries: Stretching The Leftovers

Posted on

Saving Money on Groceries: Stretching The Leftovers, Pantry Cooking, Grocery Shopping, Frugal Shopping, Saving Money, Frugal Cooking, Frugal Living

Saving Money on Groceries: Stretching The Leftovers

One of the ways that I like to save money on our grocery budget is by stretching our leftovers. When I make dinners, I make enough to feed my 3 person family for that night as well as leftovers for lunch the next day. We also have some contingency lunches, so there are days that I can utilize the leftovers for another meal. There are a couple ways to do this:

1) Restaurant Night: Save at least one serving from each dinner and freeze it. Eventually your freezer will fill up with many individual meals. You can have a fun “Restaurant Night” by going through your freezer and creating a menu of all the individual meals that you currently have. Then your family can pick which meal they would like to eat that night and all you have to do is heat it up. It is fun and convenient.

2) Second Meal: You can use your leftovers to create another meal entirely. Here are some examples:


  • First night: Chili Second night: Chili Dogs or Cincinnati Chili (chili over noodles)
  • First night: Tacos Second night: Nachos (left over taco filling over chips)
  • First night: Mac and Cheese Second night: Beefy Mac or Mac and Weenies
  • First night: Rice and Beans Second night: Rice and Bean Burritos (add meat, cheese, etc.)
  • First night: Baked Chicken Second night: Chicken Stir Fry (add veggies)
  • First night: BBQ Pork Chops Second night: Pulled BBQ Pork Sandwiches
  • First night: Pot Roast Second night: Pot Pie (wrap meat and veggies in crust and bake)


If you use your imagination, the possibilities are endless! 


Chevron Striped Infinity Scarves Only $7.34 Shipped (Reg. $24.99)!

Posted on

Chevron Striped Infinity Scarves Only $7.34 Shipped (Reg. $24.99), Fashion Scarves, Chevron Print Apparel, Pinkie Promise Deals, Coupon Codes

Chevron Striped Infinity Scarves Only $7.34 Shipped (Reg. $24.99)!

How cute are these?! Right now Pinkie Promise has these beautiful Chevron Striped Infinity Scarves listed at just $6.99 (reg. $24.99). Plus, you can use the coupon code SUMMERFUN at checkout for an extra 20% off making the scarf only $5.59! Shipping is only $1.75.

Chevron Striped Infinity Scarf – $6.99
Use the code SUMMERFUN for 20% off
Pay $5.59 + $1.75 Shipping
= $7.34 Shipped!


hotdeal

BaByliss PRO Nano Titanium Mini Straightening Iron Only $25.19 (Reg. $108)!

Posted on

BaByliss PRO Nano Titanium Mini Straightening Iron Only $25.19 (Reg. $108), Hot Amazon Deals, Hair Products, Straightening Iron, Hair Tools

BaByliss PRO Nano Titanium Mini Straightening Iron Only $25.19 (Reg. $108)!

Are you in need of a new hair straightener? Check out this HOT deal on Amazon! You can get this BaByliss PRO Nano Titanium Mini Straightening Iron for only $25.19! You will also get FREE shipping with a $35+ purchase or Amazon Prime!

Product Details:

  • Features 6-Inch long
  • Ultra-lightweight
  • Increases shine, preserves moisture, reduces frizz
  • Constant high heat means all straightening is performed at the same temperature, providing long-last

Amazon is always changing their prices, so if don’t hesitate to grab this awesome deal!


Amazon: 240 Lysol Disinfecting Wipes Only $7.58 Shipped!

Posted on

Amazon: 240 Lysol Disinfecting Wipes Only $7.58 Shipped, Stock Up, Disinfecting Wipes, Lysol Coupons, Cleaning Products, Lysol Wipes, Cleaning Wipes

Amazon: 240 Lysol Disinfecting Wipes Only $7.58 Shipped!

Here is a great stock up deal on Lysol Wipes from Amazon! They have 240 Lysol Disinfecting Wipes (3 pack) listed at just $9.47 with Subscribe and Save. Plus, you can clip the 20% off coupon to deduct $1.89 make them only $7.58! Shipping is always FREE with Subscribe and Save as well!

Product details:

  • Kills cold and flu viruses
  • Removes more than 95% of allergens
  • Kills 99.9% of viruses and bacteria
  • Proven to eliminate tough odors

Amazon is always changing their prices, so if don’t hesitate to grab this awesome deal!


hotdeal

*HOT* Amazon: Cake Decorator Pen Only $1.92 + FREE Shipping!

Posted on

*HOT* Amazon: Cake Decorator Pen Only $1.92 + FREE Shipping, Hot Amazon Deals, Baking, Baking Tools, Cake Decorating, Cupcakes, Piping Pen, Piping Gel

*HOT* Amazon: Cake Decorator Pen Only $1.92 + FREE Shipping!

Do you like to bake? Check out this hot deal on Amazon! You can get this Cake Decorator Pen for only $1.92 + FREE Shipping!

Product details:

  • Cute cake pen used for decoration cakes desserts convenient to people daily life
  • New 1pcs Silicone Food Writing Pen Cake Mold Cream Cup Chocolate Decorating Pe
  • Brand new and high quality.
  • Easy to use and clean.

Amazon is always changing their prices, so if don’t hesitate to grab this awesome deal!

Thanks, Spend With Pennies!

18212004

Coupon: $1.00 off any TWO Kellogg’s Rice Krispies Cereal

Posted on